Знайомство з містом

Проєкт “Пізнай Ужгород” дозволяє, самостійно гуляючи містом, пізнавати його особливості та цікавинки. Заохочує дорослих та підлітків до пізнання історико-культурної спадщини старовинного Ужгорода, сприяє покращенню туристичної привабливості міста.

Ужгородські екскурсоводи розробили 10 унікальних маршрутів. А творча команда створила до них сувенірний набір листівок, а також аудіосупровід українською та англійською мовами.

Кожна листівка — історичний путівник пам’ятками культурної та архітектурної спадщини старовинного Ужгорода з цікавими запитаннями і завданнями.

Авторка ідеї та керівниця проєкту  Людмила Сюзева.
У команді: Тетяна Літераті, Владислав Товтин, Юрій Славік, Юрій Яновський, Павло Худіш, Юліанна Малик, Наталія Світлинець, Олександр Шершун. Окрім них над проєктом працювали художники, дизайнери, журналісти та культурні діячі. Ілюструвала листівки Олена Бугрєнкова.
Фото
-  Сергія Гудака.
Стати учасником проєкту, завдяки використанню новітніх технологій, зможе кожен у зручний для себе час.
Адже усі аудіогіди маршрутів завантажені на платформу міжнародного мобільного додатку izi.travel.

Набори листівок "Пізнай Ужгород" запитуйте в сувенірних крамничках міста або пишіть на мейл go.happykids@gmail.com .

Проєкт "Унікальні туристичні маршрути "Пізнай Ужгород" в інтерактивних листівках з аудіогідами" реалізувала ГО «Щасливі діти» в рамках партнерської програми "Культура. Туризм. Регіони" Українського культурного фонду, Програми USAID "Конкурентоспроможна економіка України" (КЕУ) та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва (SME.DO) при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.


Аби побачити мініскульптури, в Ужгород приїжджають люди з різних міст України. Тому ця екскурсія буде надзвичайно цікавою тим, хто, відвідавши Ужгород, обов’язково запланував зробити селфі біля цих, на перший погляд чудернацьких, витворів мистецтва. 


Авторка маршруту Наталія Світлинець розповідає, кому встановлено мініскульптуру на мурі Ужгородського замку, хто такий закарпатський Робін Гуд і де розташована його скульптурка, де «живе» Вольфганг Моцарт, завдяки кому Ужгород вперше був нанесений на мапу світу, чому скульптурка у вигляді шоколаду насправді — не про шоколад, який секрет має кораблик «Карпатія», кого називають закарпатським Ван Гогом, якою є найменша мініскульптура міста та багато іншого.


Наталія – корінна жителька, яка впродовж останіх 10 років проживає у самісінькому  центрі Ужгорода. За освітою — магістр банківської справи.  Та у 2011 році пройшла фахове навчання і перекваліфікувалася в екскурсовода. Розробила авторську екскурсію «Прогулянка галереєю під відкритим небом». Наталія проживала по сусідству з майстернею скульптора Михайла Колодко, який створив візитівку Ужгорода – мініскульптурки. А тому Наталія володіє ексклюзивною інформацією про ці скульптури і охоче розповідає її туристам.


Зв’язатися з екскурсоводом можна за телефоном:  0507475157


Посилання на аудіогід:

https://izi.travel/en/browse/4dadd516-3ee6-4ee5-875d-43dbdca35469?passcode=uzhhorod


Цей маршрут розповідає про витоки. Чому Ужгород називається саме так? Хто проживав на вулиці Корзо у давнину? Яке призначення дрібних отворів, які рядами розташовані у зовнішньому оборонному мурі замку? Де знаходилась найстаріша торгова площа міста, на якій проводились загальнодержавні ярмарки у XIV-XVст? Яка вулиця є найвужчою вулицею Ужгорода? У якому році збудований Ужгородський замок?


Юрій Славік — ужгородець. Навчався на історичному та географічному факультетах УжНУ. Здобута освіта дозволяє йому працювати як істориком, так туризмознавцем. Зі студентських років проводить екскурсії по Закарпаттю, співпрацюючи з провідними туристичними компаніями України. Впродовж останніх 10 років захоплюється рухом історичної реконструкції Середньовіччя та активно популяризує його на Закарпатті. Є засновником та співорганізатором міжнародного фестивалю середньовічної культури «Срібний Татош».  

Зв’язатися з екскурсоводом можна за телефоном: (066)782-18-03.

Посилання на аудіогід: https://izi.travel/en/browse/f0479c09-a962-418d-aff8-3cf97db7c3a6?passcode=uzhhorod


Це, безперечно, найромантичніший маршрут із усієї серії. Оповіді про кохання людей минувшини переплітаються із різними життєвими ситуаціями. Локації, відвідування яких чітко асоціюється із цим прекрасним почуттям, запрошують. Починаючись на площі Шандора Петефі, забігаючи на Пішохідний міст та Замкові сходи, пролягаючи через центральні вулиці та завершуючись перед будівлею РАГСу, цей маршрут розповість  безліч романтичних історій. Одна з них — надзвичайно щемлива — оповідає про ужгородських Ромео та Джульєтту, кохання яких трагічно завершилося у далекому 1892 році...


Юліанна Малик за спеціальністю —  історик. За покликом душі — екскурсовод. У туристичній сфері працює вже 8 років. Неодноразово брала участь у всіляких проєктах, закрема «Вільні екскурсії. Ужгород» та «Міні-скульптурки. Наживо» (міжнародний онлайн-проект).  Є авторкою тематичних екскурсій та квестів, які проводить як для дітей, так і для дорослих. 


Зв’язатися з екскурсоводом можна за телефоном: 0954428909


Посилання на аудіогід: 

https://izi.travel/en/browse/8ab3ab46-52b8-4a80-9415-a88f337de0ad?passcode=uzhhorod


Подорожуючи в аудіосупроводі Юлії Малик цим маршрутом, ви дізнаєтеся, чому постаті Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі стали знаковими для Ужгорода, де в місті зберігається найбільше зібрання робіт закарпатських художників, чим унікальний будинок-музей Андрія Коцки, хто такі Гаврило Глюк та Федір Манайло, памʼятник кому стоїть на площі Театральній, чия картина входить до списку наймістичніших картин в історії мистецтва.


Юліанна Малик за спеціальністю — історик. За покликом душі — екскурсовод. У туристичній сфері працює вже 8 років. Неодноразово брала участь у всіляких проєктах, закрема «Вільні екскурсії. Ужгород» та «Міні-скульптурки. Наживо» (міжнародний онлайн-проект). Є авторкою тематичних екскурсій та квестів, які проводить як для дітей, так і для дорослих.


Обов'язково пройдіть разом з Юліанною цей маршрут і поділіться з нами своїми враженнями!


Зв’язатися з екскурсоводом можна за телефоном: 0954428909


Посилання на аудіогід: https://izi.travel/ru/fdad-veliki-hudozhniki-malenkogo-mista/uk


Розпочинається цей маршрут біля «стіни смерті». Чому цю частину міської набережної так назвали, – розповідає авторка Тетяна Літераті. Слухаючи аудіосупровід, мешканці та гості Ужгорода дізнаються, у якому році заклали липову алею, де був єврейський квартал і де проживав ритуальний різник птиці, що було раніше на місці нинішньої стоматологічної поліклініки, кому належала вілла — теперішня будівля РАЦСу, під чиїм будинком було обладнане бомбосховище, де саме закінчувалася набережна і де протікав  Малий Уж.


Тетяна — заслужена журналістка України. Її імʼя чули як у Закарпатті, так і за його межами. Авторка, працюючи з архівними даними, розповідає громадськості про важливі сторінки в історії Ужгорода у проєкті «Втрачений Ужгород». Він розпочався зі статтей на сайті «Про Захід» і трансформувався у видання серії книжок. У 2017 році вийшла друком книга «Ужгород. Невигадані історії», у 2018-му – її друга частина «Втрачений Ужгород. Мандрівка старим містом», а у 2019-му компіляція цих книжок була перекладена угорською мовою і видана у Будапешті. У липні 2020 рокусвіт побачила третя книга, що має назву «Втрачений Ужгород: професії та підприємства». 


Зв’язатися з екскурсоводом можна, написавши на tanya.literati@gmail.com


Посилання на аудіогід:

https://izi.travel/en/browse/8191d1af-0eef-4597-b3d2-7bf735d0fcff?passcode=uzhhorod


Мабуть, найнезвичніша екскурсія з усіх, запропонованих в рамках проєкту. Пройшовшись цим маршрутом, ви дізнаєтеся багато нового та цікавого про такі рослини Ужгорода: ясен Масарика, багряник (Юдине дерево), магнолія, сакура, липи з липової алеї, ліріодендрон, декоративний кедр, ліванський кедр, кизил, китайська яблуня, катальпа, унікальні рослини з парку Лаудона (криптомерія, туя, болотний кипарис, гінкго білоба), ягідний тис, мигдаль, павловнія. Ми навмисно не розкриваємо жодних відомостей та цікавинок, аби ви самостійно поринули у надзвичайно захоплюючу і незвичну екскурсію. Вперед!


Юрій Яновський — ужгородець у 4 поколінні. Дві вищі освіти. До того, як стати екскурсоводом, Юрій Яновський випробував себе у різних професіях: організовував та проводив весілля, писав статті у місцеві газети і навіть працював у банківських установах. Та потім усвідомив, що туризм — його покликання. Працює у цій сфері 7 років, співпрацює з різними турфірмами по України. Сам розробляє маршрути. Проводить екскурсії закордоном, але Ужгород вважає найкращим містом у світі. 


Зв’язатися з екскурсоводом можна за номером: 050-936-95-11


Посилання на аудіогід:

https://izi.travel/en/browse/8a98a321-36b8-424e-bf4c-9d47938fb819?passcode=uzhhorod


В цій екскурсії автор розповідає, як віра в Бога та релігійність впливали на життя ужгородців та історію Ужгорода. Зокрема, хто і коли наказав створити духовну семінарію та чого прагнули монахи Василіанського монастиря? Юрій Яновський зазначає, що вулиця Капітульна, одна із найстаріших в Ужгороді, належала до греко-католицької єпархії. Саме тут з 1841 року діяв сиротинець Конвіктум, де навчалися учні-сироти, багато з яких пізніше стали відомими діячами нашого краю. Також в оповіді: які знання давали ученицям у сиротинцю Гізелли, де досі можна почути звуки справжнього органу, про що сповіщає годинник на дзвіниці церкви християн-реформатів, в якій будівлі головну вівтарну ікону розписував відомий ужгородець Ігнатій Рошкович, яка церква Ужгорода вважається одним з найзагадковіших та найдавніших храмів України. 


Юрій Яновський — ужгородець у 4 поколінні. Дві вищі освіти. До того, як стати екскурсоводом, Юрій Яновський випробував себе у різних професіях: організовував та проводив весілля, писав статті у місцеві газети і навіть працював у банківських установах. Та потім усвідомив, що туризм — його покликання. Працює у цій сфері 7 років, співпрацює з різними турфірмами по України. Сам розробляє маршрути. Проводить екскурсії закордоном, але Ужгород вважає найкращим містом у світі. 


Зв’язатися з екскурсоводом можна за номером: 050-936-95-11


Посилання на аудіогід:

https://izi.travel/en/browse/dba5367d-a69d-4fc9-8a79-00e38731bd84?passcode=uzhhorod


В цій екскурсії розповідається про період історії Ужгорода впродовж 1919-1938-го років. Саме цей час вважається «золотою епохою» в буремному ХХ столітті, оскільки Ужгород стає центром краю, де розвивається культура, освіта, суспільне життя. За чехословацького періоду місто збагатилося багатьма будівлями архітектури модернізму, зокрема й унікальним комплексом Малий Галагов. Окрім іншого, ви дізнаєтеся: хто був першим губернатором Підкарпатської Русі, де у 30-х роках готували найсмачніші тістечка, де можна було придбати в Ужгороді чехословацького часу стильне та надійне взуття, яка дата стоїть на ужгородських гідрантах, що таке “pater noster” і де він знаходиться, а також багато цікавого іншого.


Владислав — фаховий історик, гід-екскурсовод та гірський провідник. У сфері зацікавлення, окрім іншого, краєзнавчі студії та традиційна гастрономічна культура Карпатського регіону. Нинішнє місце роботи — Агенція регіонального розвитку Закарпатської області, де разом з командою реалізовує проєкти, пов’язані з розвитком туризму. Має  досвід  роботи  в  проектах  з  розвитку  сільських  територій Закарпатської області. Володіє знаннями з історії та культури регіону, краєзнавства,  традиційних  ремесел  і  промислів,  фольклору  в українських Карпатах. 


Зв’язатися з екскурсоводом можна за номером: 050-540-75-62

 

Посилання на аудіогід:

https://izi.travel/en/browse/dd0d0998-26e8-4b14-8d9e-22dcc9944c4e?passcode=uzhhorod



А ви знали, що до Другої світової війни майже кожен четвертий житель Ужгорода був євреєм та що практично всі крамниці, аптеки та корчми центральної вулиці Корзо належали євреям? Пройшовши разом з автором цей маршрут, ви побуваєте у найвизначніших місцях єврейського Ужгорода і почуєте цікаві розповіді про щасливе життя та трагічну долю народу, котрий багато століть поспіль проживав у місті. Дізнаєтеся, чому палац Фріда називали найбільшим житловим будинком в Ужгороді, який вигляд попервах мала Велика ортодоксальна синагога, де у ній молилися жінки? Якою мовою крім угорської спілкувалися євреї Ужгорода у повсякденному житті? Що було на годиннику, який прикрашав головний фасад івритомовної гімназії, замість чисел? Хто такий Рауль Валенберг і чому його пам’ятна дошка висить на Єврейському домі?


Павло Худіш за освітою — історик. Є кандидатом історичних наук, працює доцентом в Ужгородському національному університеті на факультеті історії та міжнародних відносин. Сферою наукових інтересів Павла Худіша є дослідження історії євреїв, Голокосту та міжетнічних взаємовідносин на Закарпатті у ХХ столітті.


Зв’язатися з екскурсоводом можна за номером: (066)3249113

 

Посилання на аудіогід:

https://izi.travel/ru/dac9-shalom-suside-zhittya-i-tragediya-ievreyiv-uzhgoroda/uk


Пройшовши з ним цей маршрут, ви дізнаєтесь:

Чому Шандору Петефі під час його візиту в Ужгород він не сподобався? Де знаходиться палац Фріда? Які сучасні площі у минулому мали назви Лайоша Кошута та Нова? Яка будівля на площі Театральній зведена у неомавританському стилі? Де знаходився готель “Берчені”? До якої будівлі у 1840 році добудували приміщення в’язниці? Хто такий Мігай Фінцицький і яким був його вклад у життя та розбудову міста? Хто допоміг єпископу Андрію Бачинському здобути автономію для Мукачівської єпархії та забезпечив фінансову підтримку? Що означає MDCCLVVVIIIIII? Що це за будівля, де можна було посповідатися, а вже за 300 метрів від неї серйозно «нагрішити»?


Олександр за освітою – історик, але професійно реалізувався в туризмі. Почав свою кар’єру екскурсоводом, у 2016 році очолив громадську організацію «Асоціація фахівців туристичного супроводу Закарпаття». У липні 2020 року призначений радником Мукачівського міського голови з питань розвитку туристичної галузі міста.


Зв’язатися з екскурсоводом можна за телефоном: (095)935-31-11


Посилання на аудіогід:

https://izi.travel/ru/5271-uzhgorod-epohi-gabsburgiv/uk


Опубліковано: Вересень 17, 2020

Оновлено: Вересень 05, 2023

У Вас є питання?