Дії населення при радіаційній аварії

Опубліковано: Вересень 23, 2022

Дії населення при радіаційній аварії

Радіаційна аварія – це порушення правил безпечної експлуатації ядерноенергетичної установки, устаткування або пристрою, при якому відбувся викид радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за передбачені проектом межі їхньої безпечної експлуатації, що приводить до опромінення населення і забруднення навколишнього середовища.

Основними вражаючими факторами таких аварій є радіаційний вплив і радіоактивне забруднення. Аварії можуть супроводжуватися вибухами і пожежами.

Радіаційний вплив на людину полягає в порушенні життєвих функцій різних органів (головним чином органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту) і розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань.

Радіоактивне забруднення викликається впливом альфа-, бета- і гама- іонізуючих випромінювань і обумовлюється виділенням при аварії продуктів розподілу ядерної реакції (радіоактивний шлак, пил, осколки ядерного продукту), а також утворенням різних радіоактивних матеріалів і предметів (наприклад, ґрунту) у результаті їхнього опромінення.

Вивчіть інструкції про порядок Ваших дій у випадку радіаційної аварії.

Створіть запаси необхідних засобів, призначених для використання у випадку аварії (продовольства, води і т.д. ).

Знаходячись на вулиці, негайно захистіть органи дихання: хусткою (шарфом) і поспішіть укритися в приміщенні.

Виявившись в укритті, зніміть з себе верхній одяг і взуття, помістіть їх у пластиковий пакет і прийміть душ.

Закрийте вікна і двері. Увімкніть телевізор і радіоприймач для одержання додаткової інформації про аварії із вказівок місцевої влади.

Загерметизуйте вентиляційні отвори, щілини на вікнах (дверях) і не підходьте до них без необхідності.

Зробіть запас води в герметичних ємностях.

Відкриті продукти загорніть у поліетиленову плівку і помістіть в холодильник (шафу).

Для захисту органів дихання використовуйте респіратор, ватно-марлеву пов'язку або підручні вироби з тканини, змочені у воді для підвищення їхніх фільтруючих властивостей.

Для попередження або ослаблення впливу на організм радіоактивних речовин:

• виходіть з приміщення тільки в разі потреби і на короткий час, використовуючи при цьому респіратор, плащ, гумові чоботи і рукавички;
  • на відкритій місцевості не роздягайтеся, не сідаєте на землю і не куріть, виключіть купання у відкритих водоймах і збір лісових ягід, грибів;
  • територію біля будинку періодично зволожуйте, а в приміщенні щодня проводьте ретельне вологе прибирання із застосуванням миючих засобів;
  • перед входом у приміщення вимийте взуття, витрусіть і почистіть вологою щіткою верхній одяг;
  • воду вживайте тільки з перевірених джерел, а продукти - придбані в магазинах;
  • ретельно мийте перед їжею руки і полощіть рот 0,5%-им розчином питної соди.

Дотримання цих рекомендацій допоможе уникнути променевої хвороби.

Готуючись до евакуації, приготуйте засоби індивідуального захисту, у тому числі підручні (накидки, плащі з поліетилену, гумові чоботи, рукавички), складіть в чемодан або рюкзак одяг і взуття по сезону, одноденний запас продуктів, нижню білизну, документи, гроші й інші необхідні речі.

Оберніть валізу (рюкзак) поліетиленовою плівкою.

Залишаючи при евакуації квартиру, відключіть всі електро- і газові прилади, винесіть у сміттєзбиральник продукти, що швидко псуються, а на двері прикріпіть оголошення "У квартирі №___ нікого немає".

При посадці на транспорт або формуванні пішої колони зареєструйтеся у представника евакокомісії.

Прибувши в безпечний район, прийміть душ і поміняйте білизну і взуття на незаражені.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності

Закарпатської області