Дослідження перспектив розвитку Ужгорода в умовах адмінреформи представили у міській раді

Опубліковано: Травень 21, 2019

Дослідження перспектив розвитку Ужгорода в умовах адмінреформи представили у міській раді

Що можуть отримати і втратити від об’єднання Ужгород та прилеглі навколишні населені пункти, обговорювали сьогодні в міській раді обласного центру Закарпаття. Олександр Іваніна та Юлія Малько – представники Полтавського обласного благодійного фонду розвитку громади «Ініціатива» – провели детальний аналіз для 5 міст, які мають певні особливості: географічні, логістичні, такі, що історично склалися тощо. Зокрема, вивчали Полтаву, Кременчук, Суми, Львів та Ужгород. Дослідження перспектив просторового та соціально-економічного розвитку в умовах реалізації реформи адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування проводили представники фонду «Ініціатива», кафедри публічного управління та адміністрування Полтавської державної аграрної академії, ініціативна група UA–платформ та Сумський державний університет.

Експерти розповіли про три «сценарії» об’єднання для нашого міста і визначили їх як оптимістичний, реалістичний та песимістичний. Найперспективніший передбачає створення ОТГ у складі Ужгорода та майже півтора десятка прилеглих сіл водночас із утворенням Чопської та Мукачівської територіальної громад й об’єднання їх в єдину агломерацію з потужними центрами економічного зростання, розвиненою інфраструктурою, можливостями якісних змін для всіх, отриманням синергетичного ефекту. Хоча, зазначалося, не все при цьому відповідає засадам, закладеним у поки що законопроектах про агломерацію та нерозривність її території.

Реалістичний «сценарій» передбачає об’єднання Ужгорода лише з 4 сусідніми населеними пунктами, а песимістичний – місто залишається такою ж одиницею, як і досі, а навколо створюються кілька ОТГ. Ішлося про економічні аспекти, адміністративні, просторові, соціальні тощо.

На зустрічі обговорювали також особливості децентралізаційної реформи на Закарпатті, реалії в уже створених ОТГ, наводили приклади з інших регіонів. У дискусії взяли участь заступник Ужгородського міського голови Ігор Фартушок, заступник голови робочої групи з розробки Плану реалізації Стратегії розвитку міста «Ужгород 2030» Олег Лукша, голова сільради села Тарновці Вадим Шоля, працівники структурних підрозділів Ужгородської міської ради.

Експерти також відзначили, що попередньо було задекларовано: вибори до місцевих рад уже в 2020 році повинні пройти на новій основі – до інших, ніж раніше, територіальних (із урахуванням об’єднання) одиниць. І може бути так, що поки громади на місцях продовжуватимуть дотримуватися очікувальної політики – рішення приймуть на центральному рівні, не особливо вдаючись до аналізу, як зробити краще та ефективніше. Водночас еволюційний розвиток у цьому напрямку може виявитися й значно ефективнішим, ніж форсування.

Напрацьовані матеріали представили працівникам Ужгородської міської ради та всім учасникам зустрічі, Юлія Малько та Олександр Іваніна пообіцяли надати згодом також повний експертний порівняльний звіт.