МОЗ України інформує: що треба знати про кір

Опубліковано: Липень 21, 2023

МОЗ України інформує: що треба знати про кір

Під час війни зростає імовірність спалаху багатьох інфекційних захворювань, зокрема кору.

Чим небезпечний кір?


Кір швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря під час чхання, кашлю або розмови хворого. 9 з 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, можуть інфікуватися. Вірус кору може зберігати заразність в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Яким може бути перебіг кору?


Інкубаційний період (від моменту потрапляння збудника до перших симптомів) хвороби становить в середньому 10–12 днів. Далі починається період захворювання з високою температурою, головним болем, нежитем, сухим кашлем, збільшенням лімфовузлів, запаленням слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), часто проносом та блюванням. На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип — спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом по всьому тілі. Хвороба із симптомами триває до чотирьох тижнів і довше.

До яких ускладнень може призвести кір?


Кір може мати тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації незалежно від віку. Захворювання може спричинити пневмонію, вушну інфекцію (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть. До віддалених наслідків кору належить підгострий склерозуючий паненцефаліт, що розвивається через 5-10 років після перенесеного кору та завжди закінчується смертю.

Як захиститися від кору?

Ліків, які б були ефективними та доступними і діяли на вірус кору, нема. Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби – вакцинація.

Чи набувається природний імунітет від кору?

Якщо невакцинована дитина або доросла людина заразиться і перехворіє на кір, у неї сформується природний імунітет від цього захворювання. Однак ця хвороба може мати вкрай тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації, може викликати вищезазначені ускладнення. Також можливе ослаблення імунітету протягом місяців і навіть років – так звана «імунна амнезія».