Про індексацію та перерахунок пенсій з 1 березня 2019 року

Опубліковано: Березень 14, 2019

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124.

Передбачено при перерахунку пенсії з 1 березня 2019 року застосовувати коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій в розмірі 1,17.

Із 1 жовтня 2017 року після проведення осучаснення раніше призначених пенсій по пенсійних справах, призначених до 31.12.2017, застосовано показник середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн.

3764,40 грн. х 1,17= 4404,35 грн. – показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при перерахунку пенсій з 1 березня 2019 року.

У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, не досягатиме 100 гривень, буде встановлено доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Постановою Кабінету Міністрів України “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” від 20.02.2019 №124, передбачено також виплату одноразової доплати до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, розмір якої станом на 1 березня 2019 року не перевищує 1669 грн. 20 коп. (з урахуванням надбавок, підвищень та доплат, крім пенсій за «за особливі заслуги перед Україною») та мають необхідний для призначення пенсії нормативний страховий стаж  (жінки – 30 років а чоловіки – 35 років (для осіб, яким пенсії призначені до 01.10.2011 – 20 і 25 років відповідно).

Виплата одноразової доплати до пенсії  буде  проведена рівними частинами у березні та квітні 2019 року.

Розмір одноразової доплати до пенсії визначено в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 року та збільшеного на коефіцієнт 1,61, а саме 1497 грн. х 1,61= 2410,17 грн.

Таким чином, пенсіонери, які мають повний страховий стаж та після перерахунку розмір пенсії не буде перевищувати 1669,20 грн. отримають одноразову доплату до пенсії у березні 1205,09 грн. та у квітні — 1205,08 грн.

Для кожного пенсіонера розмір підвищення з 1 березня 2019 року буде визначатися в автоматизованому режимі окремо, в залежності від тривалості страхового стажу та індивідуального коефіцієнту заробітної плати з якого провадиться обчислення пенсії.

За проведенням перерахунку не потрібно звертатися до органів Пенсійного фонду України, перерахунок буде проведено за матеріалами пенсійних справ.

Ужгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області