Що треба знати про небезпеку від кліщів

Опубліковано: Липень 12, 2019

         Кліщів можна «підхопити» не  лише у лісах та чагарниках, але і в міських парках, скверах, лісопасадках. Ці комахи дуже небезпечні –  є переносниками бореліозу ( хвороби Лайма), кліщового вірусного енцефаліту  тощо. Ці хвороби можуть призвести до летальних випадків  та тяжких ускладнень.  За 6 місяців минулого року в Ужгороді було зафіксовано 5  випадків бореліозу, а за такий же період  цього року – 3 випадки. Пік захворюваності  очікуєтстся в липні-серпні.  

          Насторожує, що лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ  «Закарпатський лабораторний центр МОЗ України» із доставлених на аналіз кліщів  у  4 випадках  виявлено інфікування бореліозом. Це свідчить про інтенсивну циркуляцію збудника  бореліозу  в  природних у мовах  у міських  та приміських зелених зонах. 

         Коли кліщ присмоктується, його слина з інфекцією потрапляє в організм людини  і з током крові розноситься організмом. Перші симптоми з’являються через 5-12 днів: сильне почервоніння на місці укусу,ознаки ГРВі. Головне – не пропустити цей період і не дати захворюванню перейти в хронічну форму. Бореліоз – полісистемне захворювання  зі  складним перебігом, що викликає комплексну систему імунних реакцій організму. Це захворювання вражає серце, нервову систему, суглоби, головний мозок.

          Кліщ може кілька годин шукати зручне місце на тілі людини для присмоктування, вибираючи, де тонша шкіра та глибше розташовані судини. При укусі комаха вводить знеболювальну речовину, тому цей момент людина зазвичай не відчуває. Від смоктання крові протягом кількох днів тіло кліща поступово збільшується до розмірів гороху, квасолі, боба, набуває  сіро-коричневого або червоно-жовтуватого кольору. Іноді це сприймається  як бородавка  і відповідна допомога потерпілому не надається.

Якщо виявили кліща – найкраще  одразу  ж звернутися за допомогою до хірурга. Якщо ж обставини такі, що зробити це складно, можна змастити місце укусу олією або вазеліном,  гліцерином  чи  навіть пінкою для гоління.  Упродовж години кліщ сам повинен виповзти, оскільки залишиться без доступу повітря. Якщо олії немає, можна спробувати захопити його пінцетом біля голови і обережно, щоб не розчавити, рішуче витягти. Місце укусу необхідно обробити  перекисом водню, йодом чи спиртом. Якщо ж при вилученні кліщтаки розірвався і якась частина його залишилася в шкірі, за першої ж можливості потрібно звернутися до лікаря. Не слід розчавлювати вилучених кліщів руками – вірус може потрапити у кров через мікротравми на шкірі рук. Кліща треба помістити у дезрозчин або спалити і ретельно слідкувати за  самочуттям. При  підвищенні температури,  нездужанні,   головному болю , ломоті  у тілі, млявості чи почервоніння на місці укусу  негайно звертайтеся  до лікаря.

Якщо йдете на природу, рекомендується: 

        - одягатися   в  світлий, однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, голову покривати головним  убором;   

       - проводити під час прогулянки само-  та  взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома . Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті   волоссям;

          - звільнити  від сухої  трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів місце для ночівлі чи просто  сімейного пікніка;  

          - удома одразу змінити одяг, білизну, ретельно оглянути їх, випрати та випрасувати. Не  можна  залишати цей одяг біля  ліжка  чи  спати в ньому. Витрушування не позбавляє від  кліщів;                                                                                                                                             - якщо разом з вами на природі перебували ваші домашні тварини, їх, перед тим, як впустити до помешкання, треба оглянути на наявність кліщів;                                                                                          – використовувати засоби, які відлякують кліщів. Такі препарати слід купувати в аптечній мережі і наносити відповідно до   інструкції.

Бровді  Тетяна   Янівна     -      ентомолог    Ужгородської   міськрайонної  філії     ДУ   «Закарпатський  Обласний  Лабораторний  Центр  МОЗ України».