У міській раді обговорили проект реконструкції площі Театральної та скверу Євгена Фенцика

Квітень 12, 2019

У міській раді обговорили проект реконструкції площі Театральної та скверу Євгена Фенцика

Обговорення проекту реконструкції площі Театральної та скверу Євгена Фенцика пройшло напередодні в Ужгородській міській раді.
Відкриваючи громадські слухання, міський голова Ужгорода Богдан Андріїв відзначив, що їх проводять перед початком робіт, щоб урахувати думки та конструктивні побажання громадськості. Зауважив, що, на жаль, прийшло дуже мало ужгородців, хоча інформація про дату і час проведення обговорень була широко оприлюднена.
Начальник управління містобудування та архітектури Олег Боршовський представив проектанта Ольгу Криворучко, яка приїхала розповісти про напрацювання. Пані Ольга - львівська архітекторка та урбаністка, співзасновниця бюро Unika Architecture&Urbanism та керівник громадської організації Urbanideas, викладачка Львівської політехніки. Як вона зазначила, представляє архітектурну фірму, що має більше 10 років досвіду в організації громадських просторів, зокрема, за їхнім проектом реконструювали у Львові площі Митну, фірма займалася дослідженнями, що передували розробленню проекту ревіталізації площі Святого Теодора, робили вони й конкурсний проект для Одеси тощо. Тобто громадські простори - те, з чим найчастіше стикаються в роботі.
Що стосується проекту в Ужгороді, то, як відзначила Ольга Криворучко, розпочали роботу із вивчення інформації, яке значення має ця ділянка для міста. Також зосередилися на аналізі історичних карт Ужгорода. Проаналізували нинішній стан площі: мощення, покриття, освітлення, як вона використовується зараз. Вивчали, як там ходять люди, тобто найбільш інтенсивні потоки, щоб правильно розмістити освітлення, лавки для сидіння тощо, особливо звертали увагу на стан озеленення.
Аналізували й наявні недоліки, серед яких відзначили занадто малу кількість місць для сидіння, незадовільний стан мощення та водовідведення, брак зелених насаджень.
Із того, що прослідкували: конфігурація площі практично не змінювалася і визначена забудовою у межах кварталів, які є і нині. Площу Театральну проектанти бачать більше місцем подій, сквер - затишним місцем для спокійного відпочинку.
Щодо власне пропозицій.
Розробники пропонують відновити на площі Театральній фонтан, відомо, що у радянський період він там був. Однак бачать його інакшим - без великої чаші, тобто так званий пішохідний фонтан. Таке своє бачення пояснюють тим, що за ним буде легше доглядати, не буде брудної води, з якої потрібно витягати сміття, з іншого боку, такий фонтан цікавіший для молоді та дітей, які можуть бігати, торкатися води, тобто він ніби закликатиме бути активними, взаємодіяти із цим громадським простором. Крім того, більше розбризкування - більше свіжості на площі, кажуть проектанти.
Замощення. Пропонується на площі Театральній замінити стару плитку природною, гранітною, передбачається, що вона буде із трьох родовищ. Стосовно кольорів, то визначили, що, в основному, переважатиме світло-сірий, темний колір використають для акцентів і рожевий - травертин - пропонують для відбивання поребриків і бордюрів. Наголошують, що все це передбачається на одному рівні замощення, тобто не буде місць, де можна буде перечепитися. За словами пані Ольги, зупинили свій вибір на плитці, бо вона більш зручна для пересування маломобільного населення, мам з візочками, дітей. У сквері Євгена Фенцика буде вимощена базальтова і гранітна бруківка, більш дрібна, ніж на площі Театральній.
Озеленення. Збільшиться кількість зелених зон, самих травників у сквері Євгена Фенцика. Ті дерева, що там є зараз, залишаються, але оскільки вони ростуть в обмежених просторах й інших зелених насаджень у сквері немає, то пропонується ще додати зелені. Заплановано висадити низькорослі кущі, передбачається, що це будуть тіневитривалі рослини. Висадять і нові дерева, зокрема сакури, проектом передбачено продовжити ту лінію, яка є сьогодні на площі Театральній.
Освітлення. Буде облаштоване нове освітлення: пропонуються окремо стоячі ліхтарі, а де звуження площі - ліхтарі на кронштейнах на будинках. Проектанти підібрали на вибір кілька видів світильників: як сучасних, так у ретро-стилі, з цим потрібно визначитися.
Лавиці. Вони будуть дерев'яними, ті, що навколо клумб, - на бетонній основі, ті, що на власне на площі - на металевому каркасі. Загалом місць для сидіння має стати більше.
Дощоприймачі. Із приводу їх зовнішнього вигляду, то розробники взяли за основу візерунок старих дощоприймачів. Розмістять їх приблизно там, де вони й зараз, однак додадуть у місцях, де ще потрібно збирати воду.
Головний архітектор Олег Боршовський також повідомив учасникам слухань, що наступного тижня відбудеться зустріч з представниками газового господарства, обленерго, водоканалу щодо проведення ремонту та заміни підземних комунікацій на ділянці, яку реконструюватимуть.
Присутні у залі ужгородці висловлювали свої пропозиції щодо реконструкції. Так, зокрема, пропонували встановити у сквері Євгена Фенцика бювет із питною водою, передбачити громадську вбиральню, розмістити під землею сміттєві баки, що зараз позаду лялькового театру, по можливості переробити сходи з обох сторін набережної, щоб вони були зручними, встановити там пандуси для маломобільних верств населення тощо. Озвучені пропозиції проектанти вже взяли у роботу для вивчення, крім того, протягом двох тижнів всі охочі можуть вносити свої пропозиції до проекту, надсилати їх можна на електронні пошти управління містобудування та архітектури architect@rada-uzhgorod.gov.ua і департаменту міського господарства, який є замовником проекту dmg@rada-uzhgorod.gov.ua. 
Проект оприлюднений на офіційному сайті Ужгородської міської ради, на сторінках міської ради й управління архітектури та містобудування у Фейсбуці.