Ужгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області - про легалізацію заробітної плати

Опубліковано: Березень 12, 2019

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.

Адже тільки оформлена згідно з законодавством праця дає змогу заробити страховий стаж, і тільки легальна заробітна плата вплине на розрахунок майбутньої пенсії.

Законом України “Про державний бюджет України на 2019 рік” встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2019 року у сумі 4173 грн., з якої повинні бути сплачені всі податки та єдиний соціальний внесок. Якщо працівнику нараховано заробітну плату меншу мінімальної та здійснено нарахування єдиного соціального внеску із суми різниці між мінімальною заробітною платою та фактично нарахованою, страховий стаж для обчислення пенсії розраховуватиметься з урахуванням сплати внеску від фактично нарахованої (заробленої працівником) заробітної плати.

Легалізація заробітної плати актуальна з двох причин:

збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в т.ч. до Пенсійного фонду України;
соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.
Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

він втрачає право на одержання пенсії по віку, по інвалідності або по втраті годувальника.
його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій.
у нього немає права на відпустку, права на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, права на охорону праці, права на соціальне страхування.
Відповідно до нині діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску, зарахування страхового стажу здійснюється пропорційно сплаченим страховим внескам. Бувають ситуації, коли людям за рік роботи зараховується менше місяця страхового стажу. А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.. Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати в “конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, “випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

На сьогоднішні, зареєструвавшись на веб-порталі Пенсійного фонду України, кожна застрахована особа має можливість контролювати свою зарплату та майбутню пенсію, перевіряти факт сплати внесків та суму, з якої вони перераховуються.