В Ужгороді відбувся круглий стіл про розвиток дошкільної освіти
Опубліковано: Листопад 19, 2024
Круглий стіл «Забезпечення розвитку дошкільної освіти України в контексті імплементації нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту» від 06 червня 2024 року № 3788-ІХ» провели напередодні в Ужгородському ліцеї ім.Т.Г.Шевченка. Захід організували Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та управління освіти Ужгородської міської ради.
Модерував круглий стіл експерт з питань освіти Асоціації міст України, кандидат педагогічних наук Михайло Гончар, онлайн долучився народний депутат України, голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Володимир Воронов. Участь у круглому столі взяли представники закладів дошкільної освіти Закарпатської області.
Присутнім розповіли про ключові ідеї, які пропонує новий Закон України «Про дошкільну освіту», наголосили, що він буде введений у дію 07.07.2025 року, а тому вся система освіти має забезпечити приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Зазначалося, що прийняття нового Закону суттєво розширить можливості для дітей, педагогів та закладів освіти, підвищить якість освіти, визначить гарантії доступу до дошкільної освіти дітям раннього розвитку та дошкільного віку; дозволить збільшити кількість дітей, охоплених дошкільною освітою, за рахунок збільшення кількості осередків здобуття дошкільної освіти шляхом «визнання» такими осередками не лише закладів дошкільної освіти, а й дошкільних підрозділів юридичних осіб публічного і приватного права, а також дитячих садків, створених фізичними особами — підприємцями (але не в статусі юридичних осіб); дозволить запровадження нових форм організації освітнього процесу, зокрема мінісадки і мобільні дитячі садки; розширить можливості фінансування за рахунок коштів місцевих бюджетів здобуття дітьми дошкільної освіти у приватних суб’єктів освітньої діяльності у разі, якщо не вистачає місць у комунальних садках, тощо.
Уперше на рівні Закону визначений гарантований обсяг часу для здобуття гарантованої Конституцією України «безоплатної дошкільної освіти» — до 11 годин на день; керівник закладу дошкільної освіти може обиратися на два і більше строки; гарантовані Законом доплати вихователям за перевищення нормативів наповнюваності груп, а також збільшені академічні свободи вихователів, дозволено педагогічним радам обирати ті програми, які, на їхню думку, дозволятимуть у конкретному місці в конкретний час і стосовно конкретних груп дітей найкраще забезпечити досягнення цими дітьми результатів, визначених державним стандартом.
Під час засідання учасники круглого столу обговорювали проблеми та основні завдання щодо реалізації нового Закону України «Про дошкільну освіту», обмінювалися думками про розвиток сфери дошкільної освіти на визначених Законом цінностях та засадах. Із презентацією дошкільної освіти Ужгородської міської територіальної громади виступила начальниця відділу закладів освіти управління освіти Ужгородської міської ради Олена Габор.