Велике прибирання у комплексi з поступовим озелененням
Опубліковано: Березень 19, 2007
У рамках мiсячника благоустрою, оголошеного мiською владою з 12 березня, в Ужгородi розпочалося велике прибирання. У середу ґрунтовно взялися за вулицю Загорську, а як саме —продемонстрували журналiстам.
Як розповiв перший заступник мiського голови Володимир Бобков, Загорська — не найбруднiша, але й не найчистiша з-помiж iнших вулиць, i саме тому на її прикладi вирiшили показати, яким чином виконуватимуть цю роботу нашi дорожнi служби. А схема дуже проста: спершу грейдером вичищають надбордюрну i прибордюрну територiї, потiм землю i бруд, котрий зiшкребла технiка, робiтники завантажують лопатами в машину, а вже остаточно — за допомогою пилососа i щiток — дочищає вулицю нещодавно придбаний пристрiй для внутрiквартального прибирання “Нордiк”. Цей агрегат шведського виробництва обiйшовся мiському бюджету в 519 тис. грн., але вiн того вартий. Журналiсти вiдразу ж змогли оцiнити контраст мiж неприбраною i прибраною сторонами: якщо на першiй автiвки, що проїжджали, здiймали густий шлейф куряви, то на другiй нiякого дискомфорту для пiшоходiв вони не створювали. До речi, у 20-х числах березня очiкується прибуття машини пилососного типу для тротуарiв, i тодi Ужгород матиме вже трiйку-комплект (про новий великий “пилосос” для вологого прибирання вулиць, презентований у лютому, ми вже писали). Володимир Олександрович сподiвається, що таким чином протягом мiсяця буде вирiвняно та приведено до нормального стану всi вулицi, i квiтень ми зустрiнемо без пилюки на них.
Усi вищеописанi роботи проводить КШЕП. Його директор Iван Довбак пояснив, що для цього задiяна дорожна бригада з 12 чоловiк. На Загорську, котра тягнеться аж до Боздоського моста, у них пiде днiв 3, потiм вiзьмуться за Закарпатську, Франка, бiчнi вулички i так поступово дiйдуть аж до Радванки. Деякiї вулицi мiста КШЕП уже очистив, а ось тротуари — компетенцiя ЖРЕРiв.
Аби щойно прибраними вулицями вiтер не носив смiття, потрiбнi додатковi урни. Про їх нестачу говориться давно, у мiру можливостей їх докуповують, але кардинально вирiшити це питання обiцяв iнвестор, з котрим, за словами Володимира Бобкова, вже пiдписана угода про роботу в “смiттєвiй” галузi, залишилися технiчнi питання, якi за мiсяць-пiвтора буде залагоджено. У планах iнвестора разом iз новою технiкою завезти до 5 тис. смiтникiв, чого для мiста, з уже iснуючими, цiлком вистачило б.
Однак цим благоустрiй Ужгорода не завершиться. Буде проведено обрiзку 1,5—2 тисяч дерев (затрати на формування крони кожного — 15—20 грн.), вiдповiднi служби отримали припис лiквiдувати всi пiвторасот розриттiв, залишених рiзного роду бригадами по мiсту. Розроблено i проект реконструкцiї проспекту Свободи. Наразi пiвтора-два мiсяцi займуть тендернi процедури, а з середини травня проспект у межах вулиць Перемоги та Заньковецької почне змiнювати обличчя: поставлять новi тротуари, вирубають старi дерева i посадять новi.
Щодо озеленення, то воно вестиметься по всьому Ужгороду, але поступово. Рiч у тiм, що зрубати й викорчувати старе дерево (а це проблема актуальна, бо лише на пр. Свободи за невеликий перiод звалилися два) i посадити на його мiсцi нове коштує вiд одної до пiвтори тисячi гривень. Враховуючи, що проведений монiторинг виявив по мiсту понад тисячу “аварiйних” дерев, iдеться про мiльйони гривень, i вiдшукати їх у бюджетi вiдразу неможливо. Але процес уже почався, по мiрi можливостей до нього пiдключатимуть i пiдприємцiв, у зонi яких вестимуться роботи. Володимир Бобков розраховує, що протягом мiсяця буде замiнено 100—200 дерев, а загалом висадять значно бiльше, бо це не потребує таких затрат, як вирубка. Однак чи тiшитимуть око городян i туристiв зеленi насадження — значною мiрою залежить вiд самих ужгородцiв. Не секрет, що “Агромiкс” щороку висаджує молодi деревцята, а вже за кiлька днiв чимало з них просто … розкрадають. Отож, якщо хочете жити в квiтучому мiстi — не будьте байдужими до таких випадкiв.